title

Koordinacinės grupės posėdyje - paramos karo pabėgėliams Molėtų rajone aktualijos

Balandžio 21-ąją surengtas išplėstinis Molėtų paramos Ukrainai koordinacinės grupės pasitarimas, kuriame dalyvavo  Paramos grupės sričių koordinatoriai, Socialinės paramos centro, Užimtumo tarnybos Molėtų skyriaus, rajono ūkininkų sąjungos, žmonių su negalia sąjungos, Carito atstovai. Pasitarimą vedė koordinacinės grupės vadovė, mero pavaduotoja Vaida Saugūnienė.

Molėtų rajone (mieste ir visose seniūnijose) šiuo metu gyvena 156 Ukrainos karo pabėgėliai.  Jiems koordinuotai pagalbą teikia įvairios institucijos. Kasdien gaunama žinių apie naujus atvykstančius, taip pat - ir apie nusprendusius pakeisti laikino gyvenimo vietą bei išvykstančius į kitus miestus ar rajonus. Pirmieji atvykusieji jau apsiprato, todėl daugiausiai dėmesio skiriama naujoms karo pabėgėlių šeimoms. Svarbiausią darbą, susitikdami su atvykusiais, išsiaiškindami visus jų poreikius, palydėdami į registracijos centrus, sveikatos įstaigas, bankus, užimtumo tarnybą, pokalbių su darbdaviais, atlieka Molėtų socialinės paramos centro darbuotojai.  Daug iššūkių ir Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui, kuris teikia piniginę paramą, vienkartines išmokas, nes tuo pat metu yra keičiami, tobulinami teisės aktai, neretai tenka ieškoti nestandartinių paramos sprendimų.  Vien savivaldybė yra suteikusi paramą piniginėmis lėšomis 90 ukrainiečių, 150  gaus paramą maisto produktais. Ne viskas iki galo suderinta, tarkim, ukrainiečiai, sulaukę mūsų šalyje pensinio amžiaus, tikisi pensijų išmokų, bet ši sritis dar nesureguliuota iki galo, bendradarbiaujama  su SODRA. Gauta ES paramos maistu nepasiturintiems siunta, dalis maisto produktų bus skirta ir ukrainiečių šeimoms.

Nuolat pagalbos sulaukiama iš Carito, Molėtų krašto neįgaliųjų sąjungos savanorių, ūkininkų sąjungos. Molėtų ūkininkai suruošė 600 maisto konservų indelių, kurie papildys Molėtų humanitarinės paramos siuntą Ukrainos Romanivo savivaldybės žmonėms.

Iki gegužės 2 dienos pratęsiamas paramos daiktais rinkimas Molėtų atvirame jaunimo centre. Šie daiktai taip pat keliaus į Romanivą humanitarinėje siuntoje. Molėtiškiai kviečiami aukoti naujus arba labai geros būklės plonesnius kamufliažinius/medžioklės/karo drabužius/termo rūbus, reikalingus savanoriams kariauti. Pageidaujami dydžiai nuo M iki XXL, taip pat reikia mygtukinių mobiliųjų telefonų (komplektų su veikiančiu akumuliatoriumi ir krovikliu), maisto ir sauskelnių kūdikiams, higienos paketų moterims.

Daugėja atvykusių vaikų. Šiuo metu  moksleiviams atostogos, o po jų rajono mokyklas lankys 40 Ukrainos vaikų, dar 15 mokosi nuotoliniu būdu. Mokyklose jie sutinkami labai draugiškai, visokeriopai padedama integruotis. Ieškoma galimybių, kaip ukrainiečių vaikus įtraukti į vasaros vaikų poilsio stovyklas. Jau dabar galvojama, kaip elgtis, kai vienas vaikas nemokamai galės pasinaudoti tik viena stovykla, taip pat atsiras vaikų pavėžėjimo į dienines stovyklas poreikis. Švietimo pagalbos tarnyba surengė pirmuosius lietuvių kalbos mokymus 7 ukrainietėms, jie bus rengiami ir toliau, kartą per savaitę.

Į Užimtumo tarnybos Molėtų skyrių iš viso kreipėsi 25 ukrainiečiai, 14 įdarbinti Užimtumo tarnybos pasiūlytose vietose arba darbą susirado molėtiškių padedami, laukiama žinių iš darbo vietas siūlančios „Intersurgical" gamyklos, bendrovės „Baltic snails", sezoninių darbų pasiūlymų. Kelios ukrainietės įdarbintos vaikų ugdymo įstaigose ir padeda savo šalies vaikams integruotis.

Planuojama nuo gegužės 10 d. mokėti kompensacijas karo pabėgėlius apgyvendinusiems asmenims, priimami prašymai, atliekami valstybės informacinių sistemų derinimo darbai.

Pasitarime taip pat kalbėta, kad karo veiksmams Ukrainoje tebesitęsiant, ir toliau didėja nuo karo bėgančių žmonių srautas, svarstoma apie papildomas apgyvendinimo vietas, aptartos ir kitos paramos karo pabėgėliams Molėtų rajone aktualijos.Paskutinis atnaujinimas: 2022-04-22 16:07:21