title

Atminties maršu ir paminklo atidengimu Molėtuose paminėtas Holokausto 80-metis

Rugpjūčio 29-ąją  Molėtuose paminėtos Holokausto pradžios Lietuvoje ir tragiškų įvykių mūsų mieste 80-osios metinės.  Lietuva, kaip ir kitos Europos valstybės, neišvengė XX-ojo amžiaus vidurio niekuo nepateisinamo žmonių proto bei sielos aptemimo ir masinių nekaltų žmonių žudynių o Molėtuose per vieną 1941-ųjų rugpjūčio 29-ąją praradome daugiau nei pusę miestelio gyventojų - sunaikinta vietos žydų bendruomenė.

Garsiausiai apie tai prabilta prieš penkerius metus, kai Molėtuose buvo surengtas didžiulio tarptautinio atgarsio sulaukęs žydų atminties maršas. Jo pagrindiniam iniciatoriui Tzvi Kritzer savivaldybė suteikė Molėtų rajono garbės piliečio vardą. Dabar maršas vėl buvo pakartotas.

Molėtų žydų atminties renginys prasidėjo paminklo žydų sinagogų vietoje atidengimu. Miesto centre ant lauko akmens pritvirtintoje atminties lentoje su sinagogų kontūrais keliomis kalbomis įrašyta, jog čia stovėję Molėtų žydų maldos namai. Renginį vedęs menotyrininkas Saulius Pilinkus atidengti paminklinę lentą pakvietė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkę Fainą Kukliansky, Molėtų merą Saulių Jauneiką, režisierių ir dailininką Ilją Bereznicką bei paminklinės lentos autorių Aurimą Širvį. Atidengimo metu kalbėję meras Saulius Jauneika ir Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė pabrėžė, jog taip Molėtai siekia grąžinti istorinę atmintį.

 

Minėjimas vyko savivaldybės aikštėje, kurioje buvo įrengta scena su nebesančių sinagogų atvaizdu.

„Holokausto kančios ir netektys yra ne tik skausminga našta, su kuria gyvena išlikę gyvieji, artimuosius praradę žydų vaikai ir vaikaičiai, bet ir visos valstybės netektis, dar neužgijusi žaizda ir visam laikui išliksiantis juodasis mūsų šalies ir mūsų miesto istorijos tarpsnis. Į jį žvelgdami, turime  atminti - kokios bebūtų aplinkybės, negali būti pamintos žmogiškosios vertybės, sąžinė, padorumas, niekuo negali būti pateisinamos nekaltų žmonių žudynės. Šiandien, minėdami holokausto 80-metį, vėl kartojame atminties maršą, o kartu ir įprasminame Molėtų žydų paveldą, atidengdami paminklą čia stovėjusių sinagogų vietoje. Šis paminklas mums primins apie Molėtų žydų bendruomenę, kurios netekome, primins istoriją ir žydų tautos tragediją. Atmintis turi išlikti gyva, turime dėti visas pastangas, kad tokios tragedijos daugiau niekada nepasikartotų, kad būtų deramai gerbiami ir branginami visi mūsų bendrapiliečiai" - kalbėjo meras Saulius Jauneika.

Minėjime taip pat kalbėjo menotyrininkas Saulius Pilinkus, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti direktorius Ronaldas Račinskas, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Vilniaus politikos analizės instituto Medijų ir demokratijos programos vadovas Donatas Puslys, lietuvių animacinio kino režisierius, dailininkas, scenaristas Ilja Bereznickas.

Po minėjimo jo dalyviai eisenoje „Atminties kelias" atkartojo prieš penkerius metus vykusį  Molėtų žydų atminties maršą iki 1941-ųjų žudynių vietos. Čia prie paminklo Holokausto aukoms Vilniaus choralinės sinagogos kantorius Šmuel Jatom sugiedojo maldą už mirusius, kalbėjo dirigentas, muzikologas Donatas Katkus, muzikinę kompoziciją „Nežudyk" atliko Arkadijus Gotesmanas, Petras Vyšniauskas ir Dmitrijus Golovanovas.

Vakare Molėtų kultūros centre vyko dokumentinio filmo „Paskutinis rugpjūčio sekmadienis" peržiūra.

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  

 

 Paskutinis atnaujinimas: 2021-08-30 09:50:01